دامنه

دامین چیست ؟

همانطور که در عرف معمول هر شرکت یا هر شخص دارای مشخصاتی یکتا نظیر : اسم، آدرس و یا آرم می باشد، هر فرد حقیقی یا حقوقی جهت حضور در اینترنت می بایست یک نام و آدرس مجزا برای خود داشته باشد. این آدرس مجزا و انحصاری اصطلاحاً با نام Domain شناخته می گردد.
دامنه یا دامین یا domain یک نام کاملا یونیک می باشد که مشخص کننده هویت یک سایت می باشد. هر دامین با "www" آغاز می شود و بعد از آن یک نقطه یا به اصطلاح (دات) قرار دارد. در قسمت بعد یک نام منحصر به فرد که صاحب امتیاز سایت به دلخواه انتخاب می کند که این نام نباید توسط شخص دیگری قبلا انتخاب شده باشد. در قسمت سوم یک پسوند مطابق نیاز انتخاب می شود. در نتیجه نام دامنه در واقع نام سایت می باشد(مانند wzhosts) و پسوند دامین نشان دهنده نوع سایت خواهد بود(مانند .net) .تعدادی از پسوندهای معروف و پر استفاده عبارت است از:
com (commercial) همان طور که از نام این پسوند پیداست این پسوند برای سایت های تجاری کاربرد دارد. هر چند که اجباری در استفاده از آن به منظور کارهای تجاری نیست و امروزه بسیاری از سایت های غیر تجاری از این پسوند استفاده می کنند.
net (network) همان طور که از نام این پسوند پیداست این پسوند برای سایت های تجاری کاربرد دارد. هر چند که اجباری در استفاده از آن به منظور کارهای تجاری نیست و امروزه بسیاری از سایت های غیر تجاری از این پسوند استفاده ماین دامین برای سایت هایی خاص مانند سایت های اینترنتی یا خبر رسانی و ... مورد استفاده قرار می گیرند.
org (non-profit organization) این دامنه برای سایت هایی می باشد که متعلق به موسسات یا سازمان هایی می باشد که فعالیت غیر تجاری دارند.
biz (business) این دامنه ها برای سایت های شغلی و تجارتی مانند تجارت الکترونیک ایجاد شده اند.
دامنه های دو حرفی این دامنه ها معرف کشورها می باشد مانند .ir که معرف کشور ایران می باشد.
info (information) این دامنه ها تنها برای سایت هایی می باشند که جنبه اطلاع رسانی دارند.
Name این دامین تنها مخصوص افراد حقیقی می باشد که می خواهند برای خود وب سایت داشته باشد.
Ws در حقیقت این دامنه مورد استفاده دامنه ملی کشور می باشد اما به دلیل شباهت آن به مخفف کلمه (website)، بسیار مورد استقبال قرار گرفته است و می تواند برای هر نوع وب سایتی مورد استفاده قرار گیرد.
Tv این دامین نیز برای دامنه ملی یک کشور می باشد اما به دلیل شباهت آن به مخفف کلمه (television)، شبکه های تلویزیونی و ماهواره ای از آن بسیار استفاده می کنند.
gov (government) این دامنه مخصوص سایت های دولتی می باشد.

5 نکته جهت انتخاب بهترین نام دامنه :


  1. قانون اصلی : نام دامنه باید کوتاه و جذاب باشد و قابلیت به ذهن سپردن داشته باشد. همچنین شما باید نام دامین خود را طوری انتخاب کنید که به راحتی تلفظ شود.
  2. قانون نانوشته : از انتخاب نام دامین ای که شباهت به دامنه های معروف دارد خودداری کنید و همچنین از زیر پا گذاشتن حقوق تجاری شخص یا شرکت دیگر اجتناب کنید.
  3. ات کام : با اینکه ممکن است به سختی دامنۀ دات کام مورد نظرتان را پیدا کنید ولی به یقین این دامین پر طرفدارترین و محبوبترین نوع دامنه است ( Ctrl + Enter ). اگر شما صاحب سایتی هستید که در یک کشور مشخص محصولات خود را به فروش می رسانید می توانید از این پسوند به شکل دیگر و با در نظر گرفتن پسوند کشور نیز استفاده نمایید. مانند: co.ir
  4. قابلیت شناسایی و برندینگ : استراتژی شما چیست؟ آیا می خواهید ترافیک زیاد را تنها از موتورهای جستحجو دریافت کنید؟ شما باید کلمات و عبارات اصلی را که مردم جستجو می کنند را استفاده کنید اما اگر تجارت شما متمرکز بر تبلیغات و بنرها و... می باشد باید نامی داشته باشید که قابل برندسازی باشد و مردم بتوانند آن را به خاطر بسپارند...
  5. خلاق باشید : اکثر کلمات تکی برای نام دامنه ها خریداری شده اند و شما باید نام دامین را خودتان ایجاد کنید. تلاش کنید از کلمات مرکب استفاده کنید مانند (youtube) یا از یک عبارت مانند استفاده کنید مانند (six apart) یا دو کلمه را با هم مخلوط کنید مانند (microsoft) یا تغییرات کوچک در یک کلمه ایجاد کنید مانند (flickr) یا به یک کلمه پیشوند و یا پسوند اضافه کنید مانند (shopify) و یا حتی یک کلمه منحصر به فرد ایجاد کنید مانند (odeo). البته مثال های گفته شده تنها برای درک موضوع می باشد و در زبان فارسی قضیه کمی متفاوت است...
خدمات دامین
خدمات دامین

ثبت دامنه

ثبت دامین

انتقال دامنه

انتقال دامین

تمدید دامنه

تمدید دامین
wzhosts.com
فروش کارت شارژ